1989: Στο ρελαντί νίκη επί της ΑΕΚ

Μπροστά σε 3.500 θεατές ο Άρης επικράτησε της ΑΕΚ στις 13 Νοεμβρίου 1989 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος παραμένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ανήκε αποκλειστικά στο Νίκο Γκάλη που με 7 προσωπικούς του πόντους έκανε το 7-0 στο 1ο λεπτό δίνοντας την αίσθηση οτι το παιχνίδι θα ήταν μονόλογος. Οι φιλοξενούμενοι πάντως παρά τη διαφορά δυναμικότητας μείωσαν γρήγορα με τους Λανέ και Γιούσεβιτς ενώ με τον Γκέκο κράτησαν επαφή με το σκορ. Οι παίκτες του Ιωαννίδη αμυντικά αντιμετώπισαν υπεροπτικά τους αντιπάλους τους χάνοντας αρκετά ριμπάουντ εφησυχασμένοι και από τις επιθετικές επιδόσεις του Γκάλη που στο πρώτο ημίχρονο έφτασε τους 26 πόντους. Η ΑΕΚ μάλιστα πέρασε μπροστά στο σκορ με 26-27 στα 10:33 ο Άρης όμως γρήγορα με εύστοχες ενέργειες των Λυπηρίδη και Γιαννάκη προηγήθηκε με 35-29. Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου με τρίποντο του Ρωμανίδη και καλάθι-φάουλ του Λυπηρίδη ο Αυτοκράτορας έφτασε στο +11 (51-40) ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 54-45. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση και αδιαπέραστοι στην άμυνα. Στο 25ο λεπτό με 2 τρίποντα των Γκάλη και Γιαννάκη η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή των 24 πόντων (75-51) όμως η ΑΕΚ με ένα επιμέρους 4-18 μείωσε σε 79-69. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Άρη δείχνοντας ψυχραιμία και εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη των αντιπάλων καθάρισαν εύκολα το παιχνίδι φτάνοντας στη νίκη με 99-78.

08-ΚΡΙΤΙΚΗ.jpgΟ Βράνκοβιτς σκοράρει στο αντίπαλο καλάθι
Ο Νίκος Γκάλης ήταν για ακόμα μία φορά αυτός που είχε τη καλύτερη απόδοση από τον Άρη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης ενώ αντίθετα αυτοί που κράτησαν την ΑΕΚ μέσα στο παιχνίδι ήταν οι Γκέκος και Γιούσεβιτς. Με τη νίκη τους αυτοί οι Πρωταθλητές πέτυχαν το 5/5 στο πρωτάθλημα και παρέμειναν στην 1η θέση με 1 βαθμό παραπάνω από τους Πανιώνιο και Ηρακλή.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 45, Βράνκοβιτς 12, Γιαννάκης 14, Σούμποτιτς 13, Λυπηρίδης 9, Μισούνωφ 3, Ρωμανίδης 3
ΑΕΚ : Γκέκος 19, Λανές 7, Γιούσεβιτς 23, Κουντουράκης 11, Γιαννόπουλος 10, Αριδάς 7, Κωστούρος