ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

1968: Μεγάλη σε έκταση νίκη του Άρεως επί των πρασίνων της Κύπρου

Μεγάλη σε έκταση νίκη του Άρεως επί των πρασίνων της Κύπρου. Το παιχνίδι έγινε στις 3 Φεβρουαρίου 1968 στο γήπεδο Χαριλάου.

Τα γκολ Δεμίρης (πέναλτι) , Κωνσταντινίδης, Ραπτόπουλος και Αλεξιάδης

Με τη νίκη αυτή ο Άρης βρίσκεται στη τρίτη θέση της βαθμολογίας, πίσω από τον Ολυμπιακό και μπροστά από τον Παναθηναϊκό.

Άνετα και χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση ο ΑΡΗΣ νίκησε τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ σημειώνοντας μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα.

Το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο αν οι επιθετικοί του Άρεως ήταν πιο προσεκτικοί και δεν επιδίδονταν σε πολλές ατομικές ενέργειες .Στις αρχές κάθε ημιχρόνου οι παίκτες μας σημείωσαν από δύο γκολ, ενώ από την άλλη πλευρά οι Κύπριοι παρουσιάστηκαν αισθητά αδύναμοι και ανίκανοι να προβάλουν αντίσταση.

Ο Δεμίρης με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα. Λίγο μετά, στο 10΄ λεπτό η ομάδα της Κύπρου θα χάσει τη μοναδική ευκαιρία της στον αγώνα. Ο Χρηστίδης θα εξουδετερώσει το σουτ του Ασπιώτη.

Στο 13΄ λεπτό ο Κωνσταντινίδης με ευθύβολο σουτ θα κάνει το 2-0.

Στο 52΄ λεπτό ο Ραπτόπουλος με ισχυρό σουτ και, παρά την προσπάθεια του τερματοφύλακα Φιλώτα, θα γράψει το 3-0.

Στο 60΄ λεπτό ήταν η σειρά του Αλεξιάδη να σκοράρει, μετά από πάσα του Συρόπουλου.

Ο Άρης νίκησε εύκολα, χωρίς τα μεγάλα του ατού να είναι σε καλή μέρα. Έλειπαν οι Παπαϊωάννου και Πετκάκης. Ο Δεμίρης με καλές και κακές στιγμές, ο Αλεξιάδης δεν φάνηκε πολύ, πέτυχε όμως ένα ωραίο γκολ, ο Κεραμιδάς αγωνιστικός αλλά με λάθη στη μεταφορά της μπάλας, δραστήριος ο Κωνσταντινίδης, πολύ καλός ο Ραπτόπουλος, σε κακή μέρα και με πολλά νεύρα ο Συρόπουλος. Στην άμυνα ήταν εύκολη η διαχείριση του αγώνα με τους αμυντικούς να διακρίνονται ιδιαίτερα. Για πρώτη φορά αγωνίστηκε ο Γεωργόπουλος κάνοντας ένα επιτυχημένο ντεμπούτο.

Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας, ελάχιστα βελτιωμένος από την τελευταία του επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη. Μαχητικός στην άμυνα, πολύ αναιμικός στην επίθεση. Καλύτεροι οι Ευθυμιάδης, Αργυρού και Αβραμίδης.

ΑΡΗΣ: Χρηστίδης,Κουρτίδης, Γριμπελάκος, Γεωργόπουλος, Σπυρίδων,Κωνσταντινίδης, Συρόπουλος,Ραπτόπουλος, Κεραμιδάς, Συρόπουλος, Αλεξιάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας:Φιλώτας, Ι. Αργυρού, Κωνσταντίνου, Η. Αργυρού,Ξυπολυτάς, Αβρααμίδης,Κετένης, Ευθυμιάδης, Φεγγαράς, Ασπιώτης,Νικολάου.