2007: Πικρή ευρωπαϊκή ισοπαλία στην Αγγλία

Μπόλτον-ΑΡΗΣ 1-1

Όμιλοι Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ

29-11-2007

“Ρίμποκ”, Μπόλτον, Αγγλία (Στο εξώφυλλο το γκολ του Άρη με λήψη πίσω από την εστία της Μπόλτον)

Ο Άρης έχασε τη νίκη στο 90+,κέρδισε όμως τις εντυπώσεις και κρατά την τύχη στα χέρια του.
Για ενενήντα τρία λεπτά και κάτι δευτερόλεπτα ο Άρης κρατούσε τη νίκη στα χέρια του απέναντι στην Μπόλτον. Στα τελευταία είκοσι έξι δευτερόλεπτα της αναμέτρησης όμως ένας Έλληνας, ο Στέλιος Γιαννακόπουλος, πήρε το χαμόγελο μέσα από τα χείλη των φιλάθλων του Άρη ισοφαρίζοντας σε 1-1 το παιχνίδι.

Ο ΑΡΗΣ αν κρατούσε τη νίκη που την άξιζε με βάση την εικόνα που είχε το παιχνίδι,θα έκανε ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση της στην επόμενη φάση.Η ισοπαλία κάνει δύσκολο το έργο της ομάδας μας που πρέπει να νικήσει την Μπράγκα στη Θεσσαλονίκη.

Ο Κάλβο έχει σκοράρει και οι παίκτες μας πανηγυρίζουν το γκολ.

Ο Άρης άρχισε το παιχνίδι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ο Μπάγεβιτς έδωσε μεγάλη βάση στην άμυνα. Εφάρμοσε ένα ασφυκτικό πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο,για να εξουδετερώσει το παιχνίδι της αγγλικής ομάδας.

Η δύναμη πυρός της ομάδας μας ήταν η δεξιά πλευρά της ομάδας, αφού από εκεί ξεκινούσαν όλες οι επιθετικές δραστηριότητες. Ο Ντούσαν Μπάγιεβιτς είχε παρατάξει ένα 4-3-3 που γινόταν 4-5-1 όταν η ομάδα αμυνόταν. Στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Παπαδόπουλος και Ρονάλντο, δεξιά ο Νέτο και αριστερά ο Καράμπελας.

Στο κέντρο ως αμυντικά χαφ έπαιζαν οι Νάτσο Γκαρσία, Νεμπεγλέρας και Πρίττας, ενώ η επιθετική γραμμή αποτελούνταν από τους Κόκε στο κέντρο, Κάλβο δεξιά και Σιστόν αριστερά.

Από πλευράς Μπόλτον το σύστημα που επέλεξε ο Γκάρι Μέγκσον ήταν το 4-5-1 με τον Ντέιβις στην κορυφή της επίθεσης, τον Γιαννακόπουλο δεξιά και τον Βίχελμσον αριστερά, ενώ οι Μακ Καν, Νόλαν και Γκάρθι βρίσκονταν στο κέντρο με τον Νόλαν να παίζει λίγο πιο μπροστά και πίσω από τον Ντέιβις. Στο κέντρο της άμυνας ήταν τοποθετημένοι οι Μειτέ και Ο΄ Μπράιαν, στα δεξιά ήταν ο Χαντ και στα αριστερά ο Σιντ.

Ο Αρης πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς να κινδυνεύσει στην άμυνα όπου δέσποζε ο Ρονάλντο Γκιάρο. Ενα εμπνευσμένο παιχνίδι, μια υποδειγματική τακτική και ένα υπέροχο γκολ από τον Τόνι Κάλβο (44΄) ήταν η συνταγή της θαυμάσιας εμφάνισης του Αρη.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ
Σε γενικές γραμμές οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν την εστία του Χαλκιά και η καλύτερη ευκαιρία για γκολ που δημιούργησαν ήταν μετά το 0-1 με την κεφαλιά του Ο΄ Μπράιαν που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Άρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήτα ίδια,ο Άρης κρατούσε άνετα τη νίκη. Οι παίκτες μας,παρά την κούραση,είχαν κλείσει όλους τους διαδρόμους και το παιχνίδι κυλούσε στα μέτρα του Άρη.

Η Μπόλτον φαινόταν αδύναμη να αντιδράσει. Ο μοναδικός που πίστευε μέχρι τέλους στην ισοφάριση ήταν ο Γιαννακόπουλος που προφανώς χρωστούσε μια απάντηση στον προπονητή Γκάρι Μέγκσον που για καιρό τον είχε στον πάγκο.

Η είσοδος των Ντιούφ και Ανελκά περίπου μισή ώρα πριν από τέλος αύξησε την πίεση στην εστία μας,χωρίς ωστόσο να δημιουργούνται επικίνδυνες καταστάσεις.

Ο Αρης θα μπορούσε να «κλειδώσει» τη νίκη στο 82΄, όταν ο Νάτσο Γκαρσία είδε τον Γιασκελάινεν έξω από την εστία του και επιχείρησε να τον «κρεμάσει» σχεδόν από τη σέντρα, αλλά ο Φινλανδός τερματοφύλακας απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Παίζονταν οι καθυστερήσεις όταν ο Γιαννακόπουλος βρέθηκε μόνος λίγο πλάγια αριστερά μέσα στη μεγάλη περιοχή. Η βαθιά σέντρα της απελπισίας που πέρασε από όλους τους αμυντικούς των «κιτρίνων» κατέληξε στα πόδια του αφύλακτου Γιαννακόπουλου που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Κώστα Χαλκιά.

Ο Νάτσο εναντίον του Γιαννακόπουλου. Δυστυχώς ο Έλληνας μίλησε τελευταίος

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4′ Σουτ από τον Γκάθρι, έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

7′ Πρώτη καλή φάση για τον Αρη. Σέντρα του Νέτο, από δεξιά, ο Κόκε πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Γιασκελάινεν.

12′ Καλύτερος ο Αρης σ’ αυτά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

20′ Ο Αρης έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχει καταφέρει να μην δίνει χώρο στην Μπόλτον. Οι Αγγλοι δεν μπορούν να κάνουν το παιχνίδι τους, απέναντι σε μια καλοστημένη ομάδα.

23′ Καλή φάση για τον Αρη. Ο Κόκε “έστρωσε” την μπάλα στον Σιστόν, ο τελευταίος έκανε το σουτ, έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

28′ Σκαφτή μπαλιά του Γιαννακόπουλου, από δεξιά προς το δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Ντέιβις δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά και ο Χαλκιάς μάζεψε την μπάλα.

32′ Μακρινό σουτ του Καράμπελα, η μπάλα άουτ.

41′ Εχει πέσει ο ρυθμός στο παιχνίδι, με τον Αρη να μην απειλείται και να ελέγχει.

43′ Ο Αρης ανοίγει το σκορ. Έπειτα από την σέντρα του Καράμπελα, από αριστερά, ο Μαϊτέ έδιωξε με το κεφάλι και ο Κάλβο με ωραίο σουτ στην κίνηση, μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, “γράφοντας” το 0-1

45’+ Χαμένη ευκαιρία για την Μπόλτον. Υστερα από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Ο’Μπράιεν, αλλά η κεφαλιά του μπροστά σε κενή εστία, βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Β΄μέρος

52′ Ευκαιρία για την Μπόλτον. Σουτ του Αλόνσο, από πολύ κοντά, ο Χαλκιάς μπλόκαρε.

55′ Μακρινό σουτ του Νεμπεγλέρα, η μπάλα άουτ.

61′ Αλλαγή για τον Αρη. Ο Χαβίτο αντί του Κάλβο.

64′ Καλή φάση για την Μπόλτον. Ο Γιαννακόπουλος, από δεξιά, έδωσε στον Νόλαν, αλλά η προβολή του τελευταίου, από το ύψος του πέναλτι πέρασε άουτ.

65′ Διπλή αλλαγή για την Μπόλτον. Οι Ντιούφ και Ανελκά αντί των Ντέιβις και Βίλελμσον, αντιστοίχως.

68′ Ευκαιρία για την Μπόλτον. Φάουλ του Ντιούφ, κεφαλιά του Μαϊτέ, η μπάλα λίγο άουτ.

74′ Ο Αρης κρατά με σχετική ευκολία το υπέρ του σκορ.

79′ Σουτ του Νόλαν, έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

80′ Η Μπόλτον πιέζει.

83′ Μεγάλη φάση για τον Αρη. Ο Γκαρσία προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Γιασκελάινεν, από περίπου 40 μέτρα, αλλά ο τερματοφύλακας της Μπόλτον έδιωξε σε κόρνερ.

90’+ Η Μπόλτον φτάνει στην ισοφάριση. Ο Γιαννακόπουλος, με πλασέ από κοντά, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Μπόλτον: Γιασκελάινεν, Χαντ, Ο΄ Μπράιαν, Μεϊτέ, Σιντ, Γιαννακόπουλος, Γκάθρι, Νόλαν, ΜακΚαν (12΄ Αλόνσο), Βίχελμσον (65΄ Ντιούφ), Ντέιβις (65΄ Ανελκά).

Άρης: Χαλκιάς, Νέτο, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Καράμπελας, Πρίτας, Νάτσο (84΄ Γόγολος), Νεμπεγλέρας, Κάλβο (61΄ Χαβίτο), Σιστόν, Κόκε (87΄ Κυριάκος).

Η ομάδα μας όπως ξεκίνησε τον αγώνα

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Μπάγεβιτς:«Είμαι στενοχωρημένος για την προσπάθεια που έχουμε κάνει» δήλωσε ο Ντούσαν Μπάγιεβιτς. «Είμαι στενοχωρημένος επειδή δεχθήκαμε γκολ με αυτό τον τρόπο, ενώ θα μπορούσαμε να κερδίσουμε και να τελειώνουν όλα για εμάς. Αυτό θα ήταν πολύ καλό για τα επόμενα παιχνίδια που μας περίμεναν. Δεν θα είχαμε άγχος».

Στο 91΄ λεπτό…

Μια ευκαιρία στον παράδεισο να πάει έχασε ο Αρης στις καθυστερήσεις του χθεσινού αγώνα στο «Ρίμποκ». Μέχρι τριάντα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και των τριών λεπτών καθυστερήσεων, ο Αρης μπορούσε να απολαύσει δυο αγωνιστικές πριν από το τέλος της φάσης των ομίλων μια θριαμβευτική πρόκριση.
Ο Στέλιος Γιαννακόπουλος όμως, στο μοναδικό εφετινό παιχνίδι που ξεκίνησε στην ενδεκάδα της Μπόλτον, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στη μοναδική φάση που ολιγώρησε η άμυνά μας.
Παρόλα αυτά οι Κίτρινοι έχουν την ευκαιρία να σφραγίσουν το εισιτήριό τους με νίκη επί της Μπράγκα την ερχόμενη Πέμπτη στο «Κλ. Βικελίδης»
“Όπου παίζει ο Θεός,δε θα είναι μοναχός”,πιστοί στο θεμελιώδες “δόγμα” της ομάδας,οι φίλοι του Άρεως ήταν και στο μακρινό Μπόλτον,κάνοντας μια εντυπωσιακή κερκίδα
Ο Αρης έφυγε με το «Χ» από την Αγγλία, αλλά ο κόσμος του με… διπλό! Η απίστευτη εικόνα των 1.500 φιλάθλων που συμπαραστάθηκαν στην ομάδα από το πρώτο έως το τελευταίο δευτερόλεπτο ξάφνιασε ακόμη και τους Αγγλους που κοιτούσαν με θαυμασμό την ελληνική εξέδρα.
Λάμπρος Σκόρδας αποκάλυψε ότι η Μπόλτον του ζήτησε… μεταγραφή φιλάθλων! «Ο κόσμος του Άρη είναι γνωστός σε όλους. Οι Άγγλοι μου ζήτησαν να τον κάνουμε …μεταγραφή στην Μπόλτον. Φαίνεται ότι έχουν διαφορετική φιλοσοφία για το ποδόσφαιρο, με τα εστιατόρια, τα κρασιά και τα… πατατάκια. Έχουν χάσει τη μαγεία του ποδοσφαίρου.
Έπεσαν κάτω κάποιοι παίκτες μας μετά τη λήξη του αγώνα,απογοητευμένοι από την εξέλιξη του αγώνα.Παίκτες από τον πάγκο προσπάθησαν να τους εμψυχώσουν.
Ο φλεγματικός Άγγλος κόουτς της Μπόλτον που σε όλο το παιχνίδι ήταν σε αναμμένα κάρβουνα,μετά την ισοφάριση μασώντας την τσίχλα του αντάλλαξε την τυπική χειραψία με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς.
Αποσβολωμένοι για κάποια λεπτά έμειναν στις θέσεις τους οι Ελληνες φίλαθλοι. Πολύ γρήγορα τα συνθήματα και το τραγούδι ξανάρθε στα χείλη τους,ζητώντας από τους παίκτες να πάρουν την πρόκριση.
Ο κακός δαίμονας του Άρεως Στέλιος Γιαννακόπουλος,μετά το τέλος είχε ιδιαίτερη συνομιλία με τον Κώστα Χαλκιά,ενώ αντάλλαξε φανέλα με τον Τάσο Κυριάκο.
Μάλιστα ο Στέλιος Γιαννακόπουλος που έχει παίξει αντίπαλος της Μπράγκα, προσεχής αντίπαλος του Αρη, ήταν σίγουρος. «O Αρης είναι καλύτερη ομάδα από την Μπράγκα και μπορεί να την κερδίσει. Το χειρότερο αποτέλεσμα που μπορεί να φέρει είναι το Χ”. Ο Ελληνας διεθνής επανέλαβε ότι «ο Αρης έπρεπε να κερδίσει. Αυτό το είπα και στους Αγγλους δημοσιογράφους, τόνισε. Είναι κρίμα που δεν κέρδισε αυτό το παιχνίδι. Εμείς χρησιμοποιήσαμε ακόμα και τα σέντερ μπακ σαν επιθετικούς. Ρισκάραμε μπορεί και να το πληρώναμε αλλά μας βγήκε στο τέλος. ο Αρης κατά 99% έχει προκριθεί».