ΑΡΗΣ Μπάσκετ

Top Banner

1980 Μεγάλη ανατροπή στο τοπικό ντέρμπι

Για την 9η αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος ο Άρης υποδέχτηκε τον Παοκ στη 4η μεταξύ τους αναμέτρηση μέσα στη σεζόν.

Οι κίτρινοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους που με ηγέτη τον Κατσούλη διατηρούσαν σταθερό προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ο Πεταλίδης δοκίμασε διάφορα αμυντικά σχέδια πάνω στον Κατσούλη και με τη λήξη του ημιχρόνου παρότι ο Άρης ήταν πίσω στο σκορ με 40-45 κατάφερε και τον χρέωσε με 4 φάουλ. Παρ όλ’ αυτά ο Κατσούλης δεν έδειξε να επηρεάζεται στην επανάληψη και με περίτεχνες ενέργειες έβαλε την ομάδα του μπροστά μέχρι και με 11 πόντους (60-71). Η αντεπίθεση των κιτρίνων ξεκίνησε αμέσως μετά όταν μέσα σε 3 λεπτά το σκορ από το 64-73 έγινε 76-75. Ο δικέφαλος προηγήθηκε για τελευταία φορά με 76-79 όμως ο Άρης με αλλεπάλληλα καλάθια πέρασε ξανά μπροστά με 86-83, οι αψυχολόγητες ενέργειες των παικτών του Παοκ στα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσαν την ευκαιρία στους Πρωταθλητές να ροκανίσουν το χρόνο και τελικά να πάρουν τη νίκη με 88-87.
Κορυφαίος για τους νικητές ο Παπαγεωργίου που έκανε το καλύτερο του παιχνίδι στη σεζόν και ο Γκάλης που ανέβηκε πολύ στο Β’ ημίχρονο. Από τον Παοκ πέραν του Κατσούλη που σκόραρε κατά ρυπάς ξεχώρισαν και οι Πολίτης,Μήττας.