2011: Μπρέικ στην Πυλαία

Μετά την νίκη με 73-70 στο Αλεξάνδρειο και την ισοφάριση των μικρών τελικών η σειρά μεταφέρθηκε στη Πυλαία με τον Άρη να ψάχνει την 1η Ιουνίου 2011 τη νίκη που θα του έδινε το πάνω χέρι.

Ο Πάοκ ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα και με σερί 10-0 προηγήθηκε με 16-4 στο 7ο λεπτό μετά από καλάθι του Μάρσαλ. Η είσοδος του Χατζηβρέττα έδωσε λύσεις στους κίτρινους και με τρίποντο στα 21’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου έκανε το 16-9. Οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκορ για 4 αγωνιστικά λεπτά και σκόραραν ξανά με βολή του Μάρσαλ στο 11ο λεπτό για το 17-11. Ο φοβερός Χατζηβρέττας μείωσε με νέο τρίποντο στον πόντο (22-21) στα 5:26 πριν το τέλος του ημιχρόνου ενώ στα 1:23 ο Άρης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 27-28 με λέι-απ του Μπράουν. Το ημίχρονο τελικά έκλεισε στο 28-30.

Ο Παοκ μπήκε νωθρά και στην επανάληψη πετυχαίνοντας μόλις 4 πόντους στα 8 πρώτα λεπτά, από την άλλη ο Άρης έβρισκε λύσεις στην επίθεση και με 2/2 βολές του Σλούκα προηγήθηκε με 32-42 στα 2:15 πριν τη λήξη της περιόδου. Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε το νεκρό διάστημα του Άρη στην επίθεση κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με ένα 14-0 σερί πέρασαν μπροστά με 46-42 με καλάθι του Ντόζιερ, μάλιστα το προβάδισμα του δικεφάλου μεγάλωσε στους 6 (50-44) με καλάθι του Μάρσαλ στο 34’. Οι παίκτες του Άρη όμως δεν είπαν την τελευταία τους λέξη, με καλάθια των Σλούκα και Μπράουν μείωσαν στον πόντο (50-49) και στη συνέχεια με καλάθι του Χατζηβρέττα και βολή του Μπάβτσιτς πέρασαν ξανά μπροστά με 56-57 ενώ με νέο καλάθι του Χατζηβρέττα προηγήθηκαν με 56-59. Στη συνέχεια ο Αποστολίδης αστόχησε σε τρίποντο σε αντίθεση με τον MVP Χατζηβρέττα που έκανε το 56-62 ενώ ο Μπάβτσιτς στα 30’’ πριν τη λήξη έκανε το 56-64 και ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα. Τελικό σκορ 59-67 και ο Άρης πέτυχε το μπρέικ στην έδρα του αντιπάλου του.
ΠΑΟΚ : Μάρσαλ 16, Κρίστμας 10, Αποστολίδης, Δέδας, Ντόζιερ 14, Στίγκερς 2, Μπούλιαν 2, Γιαννακίδης 3, Γκετσέφσκι 12
ΑΡΗΣ : Μπράουν 10, Κινγκ 15, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 19, Χαραλαμπίδης, Κασίροφ 2, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 6, Σλούκας 15, Βεργίνης