2007: Στον αστερισμό του Πάουλο Κόστα, 1-0 τον Ηρακλή

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Πάουλο Κόστα, ο Αρης επικράτησε με 1-0 του Ηρακλή βυθίζοντας τον στον πάτο της βαθμολογίας και μένοντας σε ευρωπαϊκή τροχιά. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, θα μπορούσαν να καθαρίσουν πιο εύκολα το ματς ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ένα ημίχρονο με 10 παίκτες.

Οι κίτρινοι δεν είχαν πρόβλημα να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, ενώ οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν πίσω και περίμεναν να πετύχουν κάτι από αντεπιθέσεις. Ο Άρης ξεκίνησε απειλώντας στο 10ο λεπτό με σουτ του Πάουλο Κόστα. Αυτό που δεν κατάφερε ο Πορτογάλος στη συγκεκριμένη φάση, το πέτυχε έξι λεπτά αργότερα όπου με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φιλίπκο.

Το γκολ αυτό δεν άλλαξε την εικόνα του ματς, αφού ο Ηρακλής συνέχισε να παίζει αμυντικά και να προσπαθεί με ανορθόδοξο τρόπο να βγει μπροστά. Ο Αρης αύξησε την πίεσή του θέλοντας να πετύχει κι ένα δεύτερο γκολ, δημιούργησε κινδύνους μπροστά στην αντίπαλη εστία, αλλά δεν κατόρθωσε να διευρύνει περαιτέρω το προβάδισμα του.

Η μοναδική φάση που οι κυανόλευκοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο "Κλεάνθης Βικελίδης" έγινε στο 38', όταν ο Λίλα με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αλβανός αμυντικός σημάδεψε το ντεμπούτο του με τον Ηρακλή με τον χειρότερο τρόπο, αφού αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στην επανάληψη ο Αρης διατήρησε την υπεροχή του και με πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Πάουλο Κόστα αναζήτησε το 2-0 είτε με κάθετες, είτε με ψηλές μπαλιές. Τα σουτ του Πορτογάλου ήταν ό,τι καλύτερο είχε να δείξει ο Αρης στο δεύτερο μέρος, ενώ ο Ηρακλής είχε τη διάθεση να αλλάξει τα δεδομένα, αλλά δεν μπορούσε. Είναι χαρακτηριστικό πως η μοναδική αξιόλογη φάση της επανάληψης δημιουργήθηκε στο 87' με πρωταγωνιστή τον Σίσιτς, του οποίου η κοντινή κεφαλιά δεν βρήκε στόχο.

Τα πένθιμα κεριά που άναψαν οι οπαδοί του Αρη για να πικάρουν τον αντίπαλο για τον διαφαινόμενο υποβιβασμό του, ήταν το κερασάκι στην τούρτα που μας σέρβιρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Βέβαια στο τέλος ο Ηρακλής σώθηκε, έτσι η ήττα στο ντέρμπι δεν ήταν μοιραία για τον συμπολίτη!

Διαιτητής: Α.Μπριάκος
Βοηθοί: Κ.Δάλλας, Δ.Γούκος
ΑΡΗΣ (Ερνάντεθ): Χαλκιάς, Παπαδόπουλος, Κουλουχέρης,65'Κολτσίδας, Βανγκέλι, Τίνγκα,33' Τούτα, Νεμπεγλέρας, Χοναν Γκαρσία, Παλαθουέλος,54' Νάτσο,  Παόυλο Κόστα, Χαβίτο, Κόκε.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Φιλίπκο, Λίλα, Σνάουτσερ, Παπαζαχαρίας, Μπιλίσκοφ, Πουρσανίδης, Χλωρός, Πρίττας, Σίσιτς, Αλιούτα, Ρίβας.