1990: Ανώτερη η Μπαρτσελόνα πέρασε από το Παλέ

Άρης και Μπαρτσελόνα έδωσαν μεγάλη μάχη όμως οι Ισπανοί ήταν αυτοί που έφτασαν στη νίκη στις 22 Φεβρουαρίου 1990 για την 9η αγωνιστική του Κυπέλλου Πρωταθλητριών.

Από το παιχνίδι διαθέτουμε δύο σπουδαία αρχεία φωτογραφιών, αυτές του Βασίλη Τσιλιπάκου και του Ισπανού Μιγκέλ Φορνιές. Για να δείτε τις σπάνιες αυτές φωτογραφίες κάντε κλικ εδώ
Στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης οι παίκτες του Ιωαννίδη σμπαράλιασαν την άμυνα της Μπαρτσελόνα με κάθε πιθανό τρόπο φτάνοντας τη διαφορά στο +11 (42-31). Όμως τα 3 φάουλ που χρεώθηκε ο Βράνκοβιτς και η είσοδος των Χιμένεθ - Νόρρις ήταν τα στοιχεία που βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να ανακάμψουν. Μαζί με αυτά και η άριστη άμυνα των Ισπανών πάνω στον Γκάλη που τον περιόρισαν σε μεγάλο βαθμό. Το ημίχρονο έκλεισε στο 54-47 όμως στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα έπιασε στον ύπνο τους κίτρινους καθώς με το ξεκίνημα της ένα δίποντο και ένα τρίποντο των Μαρτίνεθ και Επιφάνιο διαμόρφωσαν το 54-52. Ο Γιαννάκης ήταν κυρίως αυτός που κράτησε όρθια την ομάδα του στην επίθεση όμως στην άμυνα η κατάσταση ήταν τραγική. Ακόμα και όταν πέρασε εκτός ο Μαρτίνεθ που έκανε μεγάλη ζημιά στον Άρη τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν και μάλιστα οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά στο 29’ με 71-73. Το καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης ήταν στο 30’ όταν ο Επιφάνιο με σερί πόντους έκανε το 75-82 από το 75-75 ενώ ο Νόρρις κυριάρχησε απόλυτα κάτω από τα καλάθια. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εφάρμοσαν άριστα τον αιφνιδιασμό και έφτασαν τελικά στη νίκη με 94-100.

Η ήττα από την Μπαρτσελόνα ήταν η πρώτη εντός έδρας για τον Αυτοκράτορα στη διοργάνωση και παράλληλα του διέκοψε το σερί των 4 νικών. Με ρεκόρ 6-3 πλέον ο Άρης ταξίδεψε στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει το Μιλάνο.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 30, Γιαννάκης 22, Τζόουνς 21, Λυπηρίδης 4, Βράνκοβιτς 14, Ρωμανίδης 3, Φιλίππου, Δοξάκης
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ : Χιμένεθ 19, Κόστα 5, Επιφάνιο 27, Γουντ 2, Νόρρις 20, Μαρτίνεθ 14, Κρέσπο 9, Σολοθάμπαλ 4