1987: Θεός ήταν μόνο ο Άρης

Για την 4η αγωνιστική του Κυπέλλου Πρωταθλητριών ο Άρης υποδέχτηκε στις 17 Δεκεμβρίου 1987 τη γερμανική Σατούρν ψάχνοντας τη 3η του νίκη στη διοργάνωση.

Οι κίτρινοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν γρήγορα με 8-0. Έχοντας κυριαρχήσει κάτω από τα καλάθια και παίζοντας άριστα τον αιφνιδιασμό οι παίκτες του Ιωαννίδη κράτησαν εύκολα τη διαφορά. Οι Γερμανοί δυσκολεύτηκαν να αντιμετωπίσουν την οργανωμένη άμυνα του Άρη και η διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου εκτοξεύτηκε στους 18 πόντους (63-45). Ενώ όλοι περίμεναν ότι η υπόθεση νίκη τελείωσε για τον Άρη στο Β’ ημίχρονο τα πράγματα αντιστράφηκαν. Οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν γρήγορα τη διαφορά στους 10 πόντους αφού ο Αυτοκράτορας έδειξε αδυναμίες κάτω από τα καλάθια. Τα πράγματα πήραν δραματική μορφή όταν ο Γιαννάκης φορτώθηκε με το 3ο φάουλ τη στιγμή που οι ψηλοί δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν τους παίκτες της Σατούρν που έβρισκαν εύκολα το δρόμο για το καλάθι. Οι κίτρινοι συνήλθαν στο τελευταίο πεντάλεπτο και μάλιστα έφτασαν στα 2:56 πριν τη λήξη τη διαφορά ξανά στους 18 (106-88) όμως μετά το ξέσπασμα ήρθε η κατάρρευση όταν ο Γιαννάκης αποχώρησε με 5 φάουλ. Οι Γερμανοί στα τελευταία λεπτά ροκάνισαν τη διαφορά στους 6 αφού ο Άρης πέτυχε μόλις 1 πόντο με βολή του Γκάλη αλλά έφτασε τελικά στη νίκη με 107-101.

Επεισοδιακή ήταν η ατμόσφαιρα μετά τη λήξη αφού ο Ιωαννίδης και ο προπονητής της Σατούρν Ντι Λέο αλληλοσπρώχθηκαν μπροστά από τη γραμματεία ενώ ο Χάνγκερ πέταξε στην κερκίδα νόμισμα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι φίλοι του Άρη να απαντήσουν με βροχή αντικειμένων.

1987 aris saturrn doxakis base
ΑΡΗΣ : Γιαννάκης 22, Γκάλης 38, Φιλίππου 12, Σούμποτιτς 11, Ουϊλτζερ 20, Λυπηρίδης, Ρωμανίδης 4, Δοξάκης
ΣΑΤΟΥΡΝ : Μακ Πίρσον 27, Γκναντ 10, Γουόρικ 13, Ζάντερ 8, Κάτερ, Μπεκ 21, Χάνγκερ 5, Γιάκελ 17