1986: Επιβλητική εμφάνιση μέσα στην Οστάνδη

Δεύτερη μεγάλη σε έκταση νίκη επί της Σουνέρ πέτυχε στις 9 Οκτωβρίου 1986 ο Άρης, αυτή τη φορά μέσα στο Βέλγιο, και πήρε τη πρόκριση για το δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών.

Οι παίκτες των γηπεδούχων στα πρώτα 5 λεπτά έχοντας και τη συμπαράσταση των οπαδών τους που δημιούργησαν μια ωραία ατμόσφαιρα προηγήθηκαν με 9 πόντους διαφορά. Ο Άρης παρά τα μέτρια ποσοστά του στην επίθεση βελτιώθηκε στην άμυνα με μεγάλο πρωταγωνιστή το Σούμποτιτς που εξουδετέρωσε το μεγάλο ατού των γηπεδούχων Ρέινς. Ένα θεαματικό κάρφωμα του Τζάκσον σήμανε την έναρξη για ένα ξέσπασμα διαρκείας του Άρη που με ηγέτη το Νίκο Γκάλη πέρασε μπροστά στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο στο 32-45. Στην επανάληψη ο Αυτοκράτορας δεν βρήκε καμία απολύτως αντίσταση και οι παίκτες του φόρτωναν ασταμάτητα το καλάθι της Σουνέρ. Στα τελευταία 7 λεπτά μάλιστα λόγω της διαφοράς ο Ιωαννίδης απέσυρε στο πάγκο όλη τη βασική πεντάδα δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους υπολοίπους. Τελικώς οι πρωταθλητές Ελλάδος έφτασαν στη νίκη με 77-125 και με 2 νίκες πέρασαν στην επόμενη φάση.
Από τον Άρη που δεν υστέρησε κανείς κορυφαίοι ήταν ο Γκάλης και ο Τζάκσον ενώ ακολούθησαν οι Γιαννάκης, Σούμποτιτς και Φιλίππου. Από τους Βέλγους διασώθηκαν μόνο οι Νικς και Σενεγκάλτς. Στην επόμενη φάση ο Άρης συνάντησε για πρώτη φορά στην ιστορία του τη Τρέϊσερ έναν αντίπαλο με τον οποίο τα επόμενα χρόνια πρόσφεραν στο Ευρωπαϊκό κοινό κάποια από τα μεγαλύτερα ντέρμπι στο Κύπελλο Πρωταθλητριών.

ΣΟΥΝΕΡ : Σενεγκάλτς 15, Ντεμπάρ 10, Βαλκές 6, Γιού Χέιμ 4, Μενς 6, Νικς 23, Ρέινς 5, Πήτερς 8
ΑΡΗΣ : Γκάλης 32, Γιαννάκης 14, Σούμποτιτς 16, Λυπηρίδης 4, Ρωμανίδης 8, Σταμάτης 10, Φιλίππου 13, Τζάκσον 20, Δοξάκης 4, Κοκκολάκης 4