1989: Η διαιτησία φρέναρε τον Αυτοκράτορα

Για την 10η αγωνιστική του Κυπέλλου Πρωταθλητριών ο επί 4 σερί αγώνες αήττητος Άρης υποδέχτηκε στις 23 Φεβρουαρίου 1989 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Παρόλο που ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα ο Άρης εμφάνισε γρήγορα αδικαιολόγητο εκνευρισμό και άγχος, έτσι το αρχικό 6-2 έγινε στο 7ο λεπτό 17-20 μετά από τρίποντο του Μαγκί. Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τη ροή του αγώνα και γι αυτό ο Ιωαννίδης αποφάσισε την αλλαγή του Κατσούλη με τον Φιλίππου. Τα πράγματα προσωρινά βελτιώθηκαν και οι κίτρινοι πέρασαν μπροστά με 31-26. Στα 12:09 ένα ανύπαρκτο φάουλ που χρέωσαν οι διαιτητές στον Γιαννάκη ήταν η αιτία να υπάρξει αναταραχή στην κερκίδα από την οποία πετάχτηκε μπουκάλι στο παρκέ και είχε ως αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή του αγώνα. Με την επανέναρξη οι παίκτες του Ιωαννίδη έχασαν το ρυθμό και η Μακάμπι πέρασε μπροστά με 31-32. Ακόμα ένα πλήγμα για τον Άρη από τη διαιτησία ήταν το γρήγορο φόρτωμα με φάουλ στον Γουϊλτζερ ο οποίος είχε πολύ σωστές τοποθετήσεις όμως χρεώθηκε πολύ εύκολα 3 φάουλ στο Α’ μέρος. Η πολύ καλή άμυνα του Λύπιν πάνω στον Γκάλη και η εκνευριστική ευστοχία των Μαγκί και Ντανιέλ έδωσαν μεγάλο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους η οποία μειώθηκε με τη λήξη του ημιχρόνου χάρη σε 2 εύστοχα τρίποντα του Σούμποτιτς (46-52).
Στην επανάληψη η εντυπωσιακή άνοδος του Νίκου Γκάλη μείωσε τη διαφορά στους 4 (65-69) στο 29’, ενώ στο επόμενο τρίλεπτο το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά με μεγάλες μάχες και συγκλονιστικά καλάθια. Στο 31’ ο Κατσούλης αποβλήθηκε με 5 φάουλ και στο παιχνίδι πέρασε ο Γουϊλτζερ που είχε 4. Στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε και ο Φιλίππου ενώ στο 33’ ο Σούμποτιτς μείωσε σε 73-74. Η υπόθεση νίκη κρίθηκε στο επόμενο δίλεπτο όταν δεν δόθηκαν φάουλ σε παίκτες της Μακάμπι σε 2 επιθέσεις των Γκάλη και Γιαννάκη που είχε ως αποτέλεσμα εύστοχες αντεπιθέσεις των Ντάνιελ και Τζάμσι που έκαναν το 75-84. Στη συνέχεια οι Ισραηλινοί κράτησαν εύκολα το προβάδισμα και έφτασαν τελικά στη νίκη με 90-102.

Ο Αυτοκράτορας είχε μεγάλα παράπονα από τη διαιτησία των Ράντονιτς και Πέταγκορ που δημιούργησε εντάσεις και έκρινε σε μεγάλο βαθμό τον νικητή. Μετά την ήττα από τη Μακάμπι ο Άρης με ρεκόρ 6-4 πλέον ταξίδεψε στη Μόσχα για να αντιμετωπίσει τη ΤΣΣΚΑ.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 38, Γιαννάκης 13, Σούμποτιτς 22, Κατσούλης 1, Γουϊλτζερ 10, Φιλίππου 4, Λυπηρίδης 2, Ρωμανίδης
ΜΑΚΑΜΠΙ : Σιμς 5, Ντάνιελ 16, Μέρσερ 19, Λύπιν 3, Τζάμσι 8, Μαγκί 29, Μπάρλοου 22