1991: Τρίποντη βόμβα Γιαννάκη και προβάδισμα στους τελικούς

Μετά τις 2 νίκες του στις πρώτες αναμετρήσεις της σειράς των τελικών ο φουριόζος από τη Γενεύη Παοκ έδειχνε πως ήταν έτοιμος να αρπάξει τα σκήπτρα του Πρωταθλητή Ελλάδος από τον Άρη. Ο Αυτοκράτορας όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, με το σκορ πλέον στο 2-2 και τον τίτλο να κρίνεται στις 4 νίκες οι 2 ομάδες αναμετρήθηκαν στις 4 Μαϊου 1991 στον 3ο τελικό του πρωταθλήματος.

Ο δικέφαλος ξεκίνησε δυναμικά και την 3η αναμέτρηση και με 2 τρίποντα του Κόρφα πήρε προβάδισμα με 6-10 στο 4ο λεπτό. Ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ όμως κατάφερε να φορτώσει τον αντίπαλο γρήγορα με 8 φάουλ, συγκεκριμένα ο Μπουντούρης φορτώθηκε με 3 φάουλ παρά την καλή άμυνα που έπαιξε πάνω στον Γκάλη. Έτσι οι κίτρινοι από νωρίς στο Α’ ημίχρονο κέρδισαν το δικαίωμα για 1+1 βολή σε κάθε φάουλ που κέρδιζαν. Ο Άρης ισοφάρισε στο 7:50 με τον Σέλερς σε 15-15 και αμέσως μετά ο Γιαννάκης έκανε το 17-15. Όμως σε εκείνο το σημείο ο Παοκ με τρίποντα των Κόρφα και Μπάρλοου πήρε κεφάλι στο σκορ ενώ στο 11:50 έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (19-29). Ο Γκάλης ήταν αυτός που απάντησε για τους Πρωταθλητές και με 3 σερί τρίποντα μείωσε στον πόντο (30-31). Οι κίτρινοι πήραν προβάδισμα για τελευταία φορά πριν την ανάπαυλα με 41-39 πριν ο Παοκ τρέξει ένα 8-0 σερί με τους Κόρφα και Σταυρόπουλο κάνοντας το 41-47. Το ημίχρονο έληξε τελικά 45-51 υπέρ του δικεφάλου. Στην επανάληψη παρά τις προσπάθειες των Γκάλη και Γιαννάκη ο Παοκ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και με καλάθι-φάουλ του Ιωάννου στο 24:40 πήρε ξανάπροβάδισμα 10 πόντων (55-65). Στα επόμενα 7 λεπτά ο Άρης με ζώνη 2-3 περιόρισε τον Παοκ που στο διάστημα αυτό πέτυχε μόλις 2 καλάθια. Ο Γκάλης που ήταν σε πολύ μεγάλη μέρα μάζεψετη διαφορά και ο Σέλερς με κάρφωμα ισοφάρισε στο 30’ σε 67-67. Ο Παοκ με μπροστάρηδες τους Μπάρλοου, Κόρφα και Σταυρόπουλο στα τελευταία λεπτά του αγώνα διατηρεί σταθερά το προβάδισμα ενώ στα 16’’ πριν τη λήξη με 2 εύστοχες βολές του Κόρφα μετά από φάουλ του Γιαννάκη προηγήθηκε με 81-85. Εκεί που όλα έδειχναν πως ο Παοκ έκανε ακόμα ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου ο Γιαννάκης πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Στην επαναφορά μετά τις βολές του Κόρφα κατέβηκε όλο το γήπεδο και χωρίς να συναντήσει αντίσταση μείωσε αρχικά σε 83-85. ¨Επειτα ο Μπάρλοου έκανε λάθος επαναφορά, την μπάλα έκλεψε ο Αγγελίδης πασάροντας στον Γκάλη ο οποίος υπό την πίεση του Σταυρόπουλου έδωσε τη μπάλα στον αμαρκάριστο έξω από τα 6,25 Γιαννάκη. Ο Δράκος δεν δίστασε καθόλου και στην εκπνοή του αγώνα με εύστοχο τρίποντο εκτέλεσε τον Παοκ διαμορφώνοντας το τελικό 86-85.

Με τη λήξη του αγώνα ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί τόσο των παικτών όσο και των οπαδών του Άρη στην κερκίδα ενώ από την απέναντι πλευρά του Παλέ οι άνθρωποι του Παοκ προσπαθούσαν να συνειδητοποιήσουν πως χάθηκε μέσα από τα χέρια τους η νίκη. Το δίδυμο Γκάλη-Γιαννάκη έλαμψε για λογαριασμό των νικητών ενώ πολλές λύσεις έδωσαν και οι Σέλερς-Αγγελίδης. Από τον Παοκ κορυφαίος ήταν ο Κόρφας ενώ ξεχώρισαν και οι Πρέλεβιτς-Μπάρλοου. Οι 2 αντίπαλοι ανανέωσαν το ραντεβού τους για τις 8 Μαϊου.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 31, Γιαννάκης 18, Σέλερς 18, Μισούνωφ 2, Λυπηρίδης 2, Αγγελίδης 12, Σούμποτιτς 3
ΠΑΟΚ : Κόρφας 28, Μπάρλοου 19, Φασούλας, Πρέλεβιτς 19, Μπουντούρης 4, Σταυρόπουλος 6, Μακαράς, Κατσίκης 2, Ιωάννου 5